Logo Easy-PCVolejte: 777 644 821

Reflow, reball - Výměna čipu na základní desce

Výměna čipů na základní desce je kapitola sama pro sebe a vyžaduje, jak zkušenosti, tak i vybavení bez kterého se neobejdete. K výměně čipů používám IR stanici Jovy RE-8500, která zvládne, jak telefony, tak i rozměrné desky typu Xbox a Playstation. Dále se neobejdete bez kvalitní páječky, horkovzdušné stanice, ultrazvuku a multimetru.

Příčiny

Nejčastějšími příčinami poškození čipů je neřešený problém s čištěním chladiče a staré a zaschlé teplo-vodivé pasty. Podotýkám, že použití vysavače je neúčinné a navíc můžete zničit celou základní desku od statické elektřiny. Prach je totiž elektrostatický a často odolává po určitou dobu i kompresoru. Teplo-vodivé pasty jsou po dvou letech vyschlé. Díky tomu zde vzniknou nevodivé vzduchové bubliny, které způsobují přehřívání čipů. Dlouhodobé přehřívání způsobuje poškození čipu, zoxidování spojů mezi čipem a základní deskou nebo obě možnosti najednou. U všech níže popsaných oprav je nutné po celou dobu "reworku" přesně řídit teploty. V opačném případě může dojít ke zničení desky i čipu.

Možnosti oprav

Reflow - nejlevnější oprava, ale také často problematická, protože porucha se s velkou pravděpodobností projeví opět do půl roku. Na stanici se nastaví teplotní profil a stanice dezoxiduje všechny kontakty a tím se obnoví spojení mezi čipem a základní deskou. Amatérsky se lze pokusit o "zapečení v troubě", ale po týdnu radování a spoustě zbytečné práce se defekt ve většině případů vrací. Problém často způsobují epoxidová lepidla, kterými jsou čipy zafixovány. Často zatečou pod čip a při "pouhém" přetavení se spojení neobnoví právě díky lepidlu pod čipem.

Reball - po odpájení čipu se čip vyčistí od zoxidovaného cínu a provede se takzvané "překuličkování" (okolo 1000ce cínových kuliček o rozměrech 0,4-0,6 mm). Starý zoxidovaný cín se odstraní také ze základní desky a čip se opět připájí k základní desce. Po celou dobu je potřeba přesně řídit teploty jinak dojde ke zničení desky i čipu.

Výměna čipu za nový - tento způsob opravy je sice nejdražší variantou, ale také nejistější. Po správném připájení a vyčištěném chlazení pracuje notebook jako nový.

Oprava notebooků, PC a mobilůRework stanice Jovy RE-8500Výměna čipu na základní desceVýměna čipu na základní desce